Skip links

Rzeka Bystrzyca to lewy dopływ Odry o długości ponad 50 km. W górnym biegu rzeki w Mietkowie zostało utworzone jezioro zaporowe wspierające poziom wody na Odrze. Poniżej zapory znajdują się dwa dopływy: Strzegomka oraz Czarna Woda. Na wysokości Wrocławia Bystrzyca jest rzeką o charakterze nizinnym momentami jednak zdażają się momenty z silnym nurtem. Ten meandrując tworzy malownicze zakola, które z czasem łącza się tworząc starorzecza. Starorzecza można podziwiać podczas pieszej części naszego szlaku.

Park Krajobrazowy Doliny Bystrzycy jest położony częściowo w granicach administracyjnych Wrocławia. Rozległe łąki, gęste lasy i niesamowita ilość zieleni przyciąga mieszkańców Wrocławia w pogodne dni. Można się tu poczuć jak na wschodnich kresach pozostając w granicach Wrocławia.

Ścieżka dydaktyczna Jarnołtów – Ratyń – po zakończeniu spływu uczestnicy sa przewożeni autokarem do Ratynia (ok. 10 min.) gdzie znajduje się najciekawszy fragment Ścieżki Dydaktycznej Jarnołtów – Ratyń. Spacer ścieżką na miejsce rozpoczęcia spływu trwa około 15 minut i wiedzie przez najciekawsze fragmenty Parku Krajobrazowego Doliny Bystrzycy. Po drodze mijamy m.in. zarastające starorzecza z bogatą roślinnością oraz zwierzetami i ptactwem wodnym. Po około 15 minutach docieramy do mostu Jarnołtowskiego, do miejsca, w którym rozpoczęliśmy wędrówkę. Poniżej mapa poglądowa szlaku.